Mózg ludzki okazuje się często niezwykle płodnym organem. Potrafi bowiem dosyć szybko obmyślić rozwiązanie, które znacznie ułatwi nasze życie. Jeżeli okazuje się, że pomysł ten jest unikalny i oryginalny, możemy skorzystać z prawa do jego zastrzeżenia. W ten sposób tylko i wyłącznie my będziemy mogli wykorzystywać je finansowo. Wszystko odbywa się na drodze uzyskania czegoś, co nazywa się wzór użytkowy.
Według definicji prawa, wzorem użytkowym są wszystkie zmyślne i przede wszystkim nowe rozwiązania o charakterze technicznym. Nie muszą one obejmować całego przedmiotu. Wystarczy, że dotyczą jego kształtu, budowy, czy zestawienia.
Żeby uzyskać prawo do wzoru użytkowego, oczywiście należy zgłosić się do Urzędu Patentowego. W przejściu całej procedury z pewnością pomoże nam biuro patentowe. Jego pracownicy nie tylko objaśnią nam wymaganą dokumentację, ale także spokojnie pomogą w jej wypełnieniu. Gdy mamy gotowy szkic techniczny oraz odpowiednie wnioski, wystarczy wnieść opłatę skarbową i złożyć dokumenty w Urzędzie Patentowym. Na decyzję poczekać trzeba będzie pewnie około kilkunastu dni roboczych.
Przyznanie nam wzoru użytkowego wiąże się jednocześnie z prawem do majątkowego wykorzystywania. Może ono opierać się na stosowaniu rozwiązania w produkcji lub sprzedaży licencji. Oczywiście należy pamiętać, że ochrona wzoru użytkowego nie jest ochroną dożywotnią. Na ogół Urzędy Patentowe przyznają ją na jakie sześć do dziesięciu lat. Co więcej, aby chronić naszą własność intelektualną za granicą czeka nas również podobna procedura w instytucjach zagranicznych. Jedną z nich z powodzeniem może być Europejski Urząd Patentowy.
Jeżeli chodzi o samą ochronę, to na ogół jej prowadzenie zleca się biurom patentowym. Te na podstawie odpowiedniej umowy działają w naszym imieniu w kraju i za granicą. Ich zadaniem jest nie tylko udzielanie licencji, ale również monitorowanie, czy nasze prawa nie są łamane. W drugim przypadku biuro patentowe na ogół wytacza proces łamiącemu prawo i żąda od niego odpowiedniej wysokości odszkodowania.